НОВА И ИЗУЗЕТНО АКТУЕЛНА КЊИГА ИЗ ДОМЕНА ПОЛИТИКОЛОГИЈЕ РЕЛИГИЈЕ И СРПСКО-АМЕРИЧКИХ ОДНОСА

Као плод труда Института за политичко умрежавање, у суиздаваштву са Центром за истраживање православног монархизма и уз подршку ИН4С-а и МИР Publishing-а, из штампе је недавно изашла нова књига ђакона Хаџи Ненада М. Јовановића, теолога, мастер религиолога, докторанда политичких наука и секретара Центра за истраживање православног монархизма, под насловома: Религија, Бајден и Србија и поднасловом: Религијски фактор у политици председника Бајдена и како би могао да утиче на српске интересе.
Ова књига, на неких 184 страница опскрбљених свом научном апаратуром, излаже своју материју у оквиру поглавља: 1. Утицај религије на формирање америчке спољне политике на Балкану; 2. Америчка религијска слика и њен утицај на балканску политику Вашингтона и 3. Промена религијске етичке парадигме и њен утицај на америчку политику. Научни приступ и методологија овог дела имају за циљ да покушају да скрену пажњу стручне и шире јавности на неке од мање познатих, али веома битних, елемената верске природе, који би могли да произведу одређене конкретене политичке последице по виталне интересе Србије, Српске Православне Цркве и српског народа у непосредној будућности.
Још прецизније, настојање овог научног рада јесте да расветли неке доминантне и занимљиве елементе утицаја религијског фактора на политику нове америчке председничке администрације и какво би они дејство могли да имају на неке од кључних српских националних интереса. Како ти интереси стоје у великој зависности од интереса и спољнополитичког курса Сједињених Америчких Држава, природно је да се српска политикологија религије нарочито заинтересује за могућу улогу религије у формирању праваца политичког деловања нове америчке председничке администрације, на чијем челу се налази председник Бајден, што ову књигу чини првом своје врсте, код нас и у свету.
Аутор полази са становишта да је, у светлу најважнијих политичких догађаја у Сједињеним Америчким Државама крајем 2020. и почетком 2021. године, који ће битно утицати на политички живот читавог света, важно позабавити се одређеним научним предвиђањима и анализама у вези са могућим односом нове америчке председничке администрације према Србији и српским интересима.
Одбијање да се овом материјом озбиљно и одговорно позабавимо може само да шкоди сагледавању важности и улоге религијског фактора у америчкој политици, што може да произведе неповољне резултате по правилније сагледавање и антиципацију њених будућих токова.

Наиме, није непознато и мора се узети у обзир да није мали број различитих странака, политичких, супкултурних и других иницијатива, покрета и интересних група, који имају одређену религијску или псевдорелигијску садржину, али, истовремено, имају и незанемарљив потенцијал да утичу на друштвена кретања у једној од најснажнијих светских сила, која има јасно профилисане и интензивне интересе и у нашем делу света. Такође, сасвим је очигледна заинтересованост и конкретна политичка делатност већине релевантних верских заједница у Сједињеним Америчким Државама, које имају веома живу политичку активност у настојању да своја гледишта пласирају и опредмете у политичкој делатности Вашингтона. Управо је, стога, овај проблем неопходно сагледавати, превасходно, из угла политикологије религије.
О кавлитету, научном приступу и садржају ове књиге сведоче, веома ласкаве, рецензије ауторитета из ове области, као што су: проф. др Мирољуб Јевтић са Факултета политичких наука у Београду; проф. др Дејан Мировић са Правног факултета у Косовској Митровици; проф. др Душан Пророковић са Факултета за дипломатију и безбедност у Београду; доц. др Срђан Перишић са Философског факултета у Источном Сарајеву и др Александар Раковић са Института за новију историју Србије у Београду.
Подсећамо да је, из пера истог аутора, наше читалаштво раније, већ, могло да чита и монографије: Грбови, заставе и химне у историји Србије (Светигора, Цетиње-Београд, 2010); Државна хералдика у служби формирања нових идентитета : државни символи, као елемент религијске и националне самобитности (Поредак, Београд, 2019) и Српски мислиоци о хришћанским основама монархије (Центар за проучавање религије и верску толеранцију, Београд, 2020), као и: Обреновићи (Теодоровићи – Обреновићи) – изумрла српска династија (ауторско издање, Београд, 2016), чији је коаутор, заједно са вредним сарадником нашег Центра, г-дином Александром В. Бачком.
Књигу Религија, Бајден и Србија је могуће набавити у књижарама књижарских ланца: Делфи, Лагуна и Вулкан; у књижарама Службеног гласника; у књижарама Православног богословског факултета Университета у Београду (ул. Краља Петра 2 и ул. Мије Ковачевића 11Б), у црквеној продавници Храма Светог Апостола и Јеванђелисте Луке у Кошутњаку (ул. Кнеза Вишеслава 100, Београд), где је сав приход од продаје опредељен као прилог за одржавање ове Светиње, као и у другим књижарама, у којима је и иначе могуће набавити издања Центра за истраживање православног монархизма (погледајте овде).
О КЊИЗИ СУ РЕКЛИ:

Проф. др Мирољуб Јевтић
(Университет у Београду, Факултет политичких наука, Београд):
„Посебно је важно да мотиви који воде Бајденову амдминистрацију, исто као и администрације Била Клинтона и Барака Обаме, јесу геополитчки, али је та геополитика изазвана религијским разлозима. Због свега тога, ова књига Ненада Јовановића јесте једно веома важно светло у објашњавању полититке САД према Србији и Србима.”
***
Проф. др Дејан Мировић
(Университет у Приштини, Правни факултет, Косовска Митровица):
„Монографија ђакона Хаџи Ненада М. Јовановића: Бајден, религија и Србија : Религијски фактор у политици председника Бајдена и како би могао да утиче на српске интересе представља вредан и интересантан научни допринос покушају сагледавања могућих тенденција у развоју будућих односа Србије и Сједињених Америчких Држава, али кроз једну ређе сагледавану призму, тј. кроз мрежу компликованих религијских односа у овој великој сили, у којој религија традиционално игра необично живу политичку улогу.”
***
Проф. др Душан Пророковић
(Факултет за дипломатију и безбедност, Београд):
„Монографија Ненада М. Јовановића „Бајден, религија и Србија“, представља важно дело, не само посматрано са становишта главног истраживачког питања оличеног у поднаслову („Религијски фактор у политици председника Бајдена и како би могао да утиче на српске интересе“), већ и са становишта укупних међународних односа на чију динамику и архитектуру и даље пресудан утицај имају управо САД.”
***
Доц. др Срђан Перишић
(Университет у Источном Сарајеву, Философски факултет, Пале):
„Научна монографска студија аутора Хаџи Ненада М. Јовановића представља књигу која је недостајала међу научним и академским радовима на тему карактера политичког система САД, и утицају религијског фактора на обликовање политике председничке администрације. Књига се може користити и као уџбеник на факултетима, пре свега на постдипломским студијама, што је од велике важности.”
***
Др Александар Раковић
(Институт за новију историју Србије, Београд):
„Уравнотежено и ваљано избалансирано штиво, које ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић нуди нашој пажњи, вероватно представља прву научну монографију која се бави овом веома актуелном и политички врло важном темом.”

|