НОВЕ ВЕРЗИЈЕ СИМВОЛА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Велика нам је част и духовна радост да известимо да је Одбор за хералдичке и генеалошке студије Центра за истраживање православног монархизма био ангажован на захтевном хралдичко-вексилолошком задатку од велике важности за српску, а посебно за црквену, хералдику и вексилологију.
Наиме, наши вредни сарадници су се прихватили израде и стандардизације нових електронских верзија грба и заставе Српске Православне Цркве и заставе Патријараха Српских, као и монограма Његове Светости архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског Г.Г. Иринеја.
На овом богољубивом и отачаствољубивом хералдичко-вексилолошком задатку су сарађивали хералдички уметници г. Срећко М. Никитовић, инж.грађ. Дамјан Д. Илић, дипл.екон. Небојша И. Дикић и ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић, у својству хералда.
Овом приликом су израђене нове електронске верзије грба Српске Православне Цркве (у пуној верзији у боји, верзији у боји без сенчења и линијској верзији), застава Српске Православне Цркве, Патријараха Српских и монограма Његове Светости, при чему су прецизиране конструкције застава, као и палете употребљених боја у системима CMYK, PANTONE и RGB, чиме се и питање символа наше помесне Свете Цркве ваљано уређује и стандардизује.
Поменута спецификација боја и конструкције застава омогућавају уједначену употребу символа Српске Православне Цркве на територији читаве њене јурисдикције. Ово посебно ако у обзир узмемо и блазон грба, који је већ израђен раније, по благослову нашег духовног покровитеља, Његовог Преосвештенства епископа источноамеричког Г.Г. Иринеја (Добрјевића) и у складу са одговарајућим одлукама Светог Архијерејског Синода, а све у склопу нашег рада на формулисању текста чл. 3 и чл. 9 предлога новог Устава Српске Православне Цркве.
Ако Бог да, овај значајни пројекат нашег Одбора за хералдичке и генеалошке студије би могао учинити крај недовољно озбиљном шаренилу у употреби символа наше Свете Цркве и увести мало реда у ову материју, толико важну за њен визуелни идентитет.
Такође, он представља и скромни допринос Центра за истраживање православног монархизма обележавању 800-те годишњице автокефалије Српске Православне Цркве.
† † †
У В Е Ћ А Ј
|